Laserowa metoda usuwania żylaków jest metodą bardzo skuteczną i małoinwazyjną. Najczęstszymi efektami ubocznymi zabiegu laseroterapii wewnątrzżylnej są niewielkie siniaki. Są to tzw. podbiegnięcia krwawe w miejscu wkłuć. Innym efektem ubocznym może być stwardnienie na przebiegu leczonej żyły. Powikłania zabiegu obejmują krwiaki, miejscowy obrzęk, poszerzenie drobnych naczyń żylnych w okolicy leczonej żyły. Należy podkreślić, że jest to reakcja naszego organizmu po zabiegu, którą cechuje krótkotrwały dyskomfort. Zazwyczaj pacjent po zabiegu może prowadzić normalny tryb życia.
Z uwagi na małoinwazyjny charakter zabiegu laseroterapii, poważniejsza powikłania zdarzają się rzadko. Należą do nich zakrzepica żylaków, uszkodzenia nerwów powodujące ubytki czucia skórnego lub jego zaburzenie. Mogą to również być przebarwienia, oparzenia skóry, zakrzepice dystalne (obwodowe) żył głębokich. Stopień wystąpienia tego rodzaju powikłań jest niezwykle niski. Pacjent pozostaje ze mną w stałym kontakcie.
Bardzo rzadko występują powikłania poważne, do których zaliczamy zakrzepicę żył głębokich oraz zator tętnicy płucnej (odsetek poważnych powikłań nie przekracza 1%). Specyficzną dla omawianych zabiegów formą zakrzepicy żylnej jest zakrzepica okolicy ujścia operowanej żyły wywołana energią cieplną (EHIT – Endovenous Heat Induced Thrombosis). W zależności od stopnia nasilenia wymaga obserwacji, leczenia zachowawczego lub hospitalizacji. Powikłania także mogą wyniknąć z reakcji na lek użyty do znieczulenia – lidokainę.
Najczęstszymi objawami po aplikacji leku znieczulającego jest zaburzenie czucia oraz drętwienie wokół ust lub w obrębie rąk, zwolnienie mowy, niepokój, euforia, senność, uczucie lęku, zaburzenia pamięci. Niezwykle rzadko występują nudności, wymioty, drżenia mięśniowe czy zaburzenia świadomości. Należy pamiętać, że w przypadku przedawkowania leku znieczulającego nastąpić może bradykardia, dekompensacja krążenia lub omdlenie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie doświadczenie w stosowaniu i doborze dawek. Lidokaina może wywołać reakcje alergiczne, jednak występują one rzadko i zwykle mają charakter zmian skórnych: pokrzywek, obrzęków czy objawów anafilaktoidalnych.
Naprawdę rzadko zdarza się, że zastosowane leczenie nie doprowadzi do zamknięcia żyły. Tak samo rzadko zdarza się, że po pewnym czasie dojdzie do jej ponownego udrożnienia (rekanalizacji). Skuteczność leczenia wynosi ponad 99% (obserwacja roczna), a w obserwacji odległej (5-letniej) aż 96%. Decyzję o dalszym postępowaniu podejmuję po indywidualnej i szczegółowej analizie.
Warto pamiętać, że żaden z zabiegów stosowanych w leczeniu żylaków nie jest przyczynowym leczeniem niewydolności żylnej. Trzeba pamiętać, że jej objawy mogą wystąpić w różnych żyłach, i w różnym czasie. Dlatego po zabiegu mogą znowu pojawić się żylaki kończyn dolnych wywołane przez niewydolność innych żył, obecnie zdrowych np. odstrzałkowej czy żył przeszywających. Lekarz wykonujący zabieg wewnątrzżylny powinien dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć powikłań i odroczyć jak najdalej w czasie powstanie żylaków nawrotowych.