Czy warto zwiększać odporność, siłę działania leków i przedłużać życie sokiem z grejpfruta lub znaną herbatką z dziurawca? To może nie całkiem jak w żarcie, że wszystkie grzyby są jadalne, a niektóre tylko raz. Dlaczego grejpfrut jest jednak groźny, stosowany w ilości kilku szklanek soku dziennie?
Sok z grejpfruta zawiera naturalne związki chemiczne zwane furanokumarynami hamujące działanie bardzo ważnego enzymu: cytochromu P-450 3A4 (CYP3A4). Ten enzym wątrobowy (i jelitowy) odpowiada za procesy usuwania z organizmu wielu leków. Czyli leki stosowane regularnie w stałych dawkach kumulują się w organizmie, a ich zbyt wysokie stężenie we krwi co prawda też leczy, ale ilość działań ubocznych i toksycznych dramatycznie rośnie.
Już 200 ml soku z grejpfruta wystarczy, by wywołać działania niepożądane leków, w tym poważne problemy zdrowotne. Wśród tych leków są zarówno obniżające poziom cholesterolu, leki antyarytmiczne, leki obniżające ciśnienie, niektóre leki przeciwnowotworowe, leki psychotropowe, immunosupresyjne- zażywane np. przez pacjentów po przeszczepach, niektóre antybiotyki i chemioterapeutyki, a także niektóre dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne.
Blokery kanału wapniowego, inaczej antagoniści wapnia (amlodypina, felodypina, lacydypina, nitrendypina) mogą zbyt silnie obniżać ciśnienie lub (werampil) spowalniać pracę serca i blokować w nim przewodzenie impulsów elektrycznych.
Acenokumarol i warfaryna mogą skumulować się w organizmie grożąc poważnymi krwotokami.
Antybiotyki z grupy makrolidów (erytromycyna, klarytromycyna, roksytromycyna, azytromycyna) oraz chemioterapeutyki stosowane w leczeniu zakażeń Helicobacter pylori i Giardia lamblia (tinidazol, metronidazol), infekcji dróg moczowych (furaginum) oraz chorób pasożytniczych (furazolidon i nifuratel) w połączeniu z sokiem grejpfrutowym częściej dają działania uboczne.
Z grejpfrutem nie należy łączyć popularnych leków przeciwkaszlowych zawierających dekstrometorfan. Wywołać może to zawroty głowy, senność, czy zaburzenia oddychania.
Niektóre leki mogą być znacznie mniej skuteczne w połączeniu z grejpfrutem. Klopidogrel jest prolekiem, a jeden z jego aktywnych metabolitów hamuje agregację płytek krwi. Aby powstał czynny metabolit klopidogrelu o działaniu hamującym agregację płytek klopidogrel musi zostać zmetabolizowany właśnie przez cytochrom P-450. Grejpfrut + klopidogrel = ochrona serca przed zawałem nie działa prawidłowo.
Leki przeciwcholesterolowe w połączeniu z grejpfrutem mogą wielokrotnie zwiększyć swoje stężenie we krwi i wywoływać objawy uboczne, najczęściej bóle i uszkodzenie mięśni. Pacjenci często opisują ten efekt jako wrażenie pobicia drewnianym kijem.
Sok grejpfrutowy co prawda zwiększa ryzyko występowania objawów niepożądanych, jednak nie zmniejsza skuteczności ich działania.
Benzodiazepiny działają z sokiem grejpfrutowym bardziej nasennie. Uwaga na nocne upadki w drodze do toalety!
Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań są osoby starsze. Jest również bardziej prawdopodobne, że przyjmując dużo leków będą równocześnie pić dużo ,,zdrowego” soku grejpfrutowego. A z wiekiem także ogólnie zmniejsza się zdolność do radzenia sobie ze szkodliwym działaniem leków.
Czy tylko grejpfruty są problemem? Nie tylko, w sprzedaży są inne cytrusy o podobnym działaniu. Np. pomelo (grejpfrut jest krzyżówką pomelo z pomarańczą chińską), limonka (krzyżówka pomelo i kwaśnej pomarańczy) i tangelo (krzyżówka grejpfruta i mandarynki).
Więcej substancji blokujących enzymy zawiera sok z białych grejpfrutów w porównaniu do soku z różowych, a największa koncentracja tych związków występuje w olejku zawartym w skórce, która jest często dodawana do gotowych soków z koncentratu w roli wzmacniacza smaku i zapachu.
Największy wpływ na działanie leku występuje w krótkim odstępie czasu pomiędzy zażyciem leku, a wypiciem soku (2-4 godziny). Z innych owoców podobnie działają: sok z karamboli, granatu, noni oraz papai. Istnieją badania wskazujące na podobne działanie żurawin względem jelitowego cytochromu P-450.
Na szczęście takich właściwości nie stwierdzono dla słodkiej pomarańczy. Czyli w tym wypadku: smacznego!
Dziurawiec zwiększa aktywność enzymów wątrobowych, w tym naszego cytochromu P-450 3A4, zatem odwrotnie jak sok z grejpfruta, przyspiesza usuwanie z organizmu niektórych leków, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich wchłaniania przez nasz organizm.
Wniosek na koniec?
Każde lekarstwo i substancja może być niestety też trucizną, zależy to od dawki i braku zachowania zdrowego rozsądku, i także ostrożności w stosowaniu.