EKG metodą Holtera rejestruje pracę serca (EKG), w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę, w celu późniejszej, szczegółowej analizy (z pomocą komputera). Ważnymi cechami monitora holterowskiego są niewielkie rozmiary i możliwość przymocowania do ciała lub ubrania pacjenta w sposób nie krępujący ruchów. Umożliwia to normalną aktywność życiową ze sportem i snem włącznie.
Badaniem EKG metodą Holtera można wykryć napadowe, krótkotrwałe zaburzenia rytmu serca, które mogą być niewykrywalne w pojedynczym badaniu EKG. Ponadto badanie to pozwala znaleźć związek z objawami odczuwanymi przez chorego i jego pracą serca. Pozwala ocenić pracę serca nie tylko w spoczynku, ale i w trakcie wykonywania codziennych czynności. Umożliwia ocenę nierównego, zbyt szybkiego lub wolnego bicia serca, pojawiającego się o różnych porach dnia i nocy, a także bezbłędnie wykrywa bezbólowe niedokrwienie mięśnia sercowego.
Często badanie umożliwia powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta, takich jak: zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej, ze zmianami EKG. Badanie umożliwia też ocenę pracy rozrusznika serca.
Wynik Holtera EKG przekazywany jest w formie opisu, z dołączonymi wykresami (zapisem czynności elektrycznej serca w wybranym czasie) do 2 dni od zdania aparatu.