Zaburzenia potencji to obecnie najbardziej niezdiagnozowany i nieleczony problem medyczny. Dotyczy on nawet 10% wszystkich mężczyzn i ponad połowy mężczyzn po czterdziestce. Warto podkreślić, że zaburzenia erekcji często są pierwszym i niejednokrotnie jedynym objawem ujawniających się w następnych latach chorób układu sercowo-naczyniowego, choroby niedokrwiennej serca, depresji i cukrzycy.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni bardzo często odczuwają bezsilność wobec spotykających ich problemów seksualnych. Kobiety radzą się głównie swojego ginekologa (co dziesiąta Polka zasięga porady dotyczącej problemów swoich i partnera). Natomiast ponad 95% mężczyzn w ogóle nie zgłasza się do specjalistów z problemami seksualnymi.
Warunkiem niezbędnym do sprawnego funkcjonowania sfery seksualnej jest współdziałanie czynników psychologicznych, hormonalnych, neurologicznych oraz prawidłowa struktura narządów płciowych. Niestety w większości przypadków istnieje defekt na kilku poziomach jednocześnie, dlatego warto uświadomić sobie jakie podłoże mogą mieć zaburzenia erekcji.
Profilaktyka wiąże się z jednej strony z odpowiednim trybem życia, pozwalającym na spowolnienie procesów chorobowych – m.in. miażdżycy, cukrzycy, obturacyjnego bezdechu sennego i nadciśnienia. Jest to zadanie trudne i wymagające silnej woli, bo trudno jest umartwiać się wiele lat, aby uniknąć problemu, który niekoniecznie właśnie nam może się przytrafić. Z drugiej strony – odpowiednia zamiana leków stosowanych w chorobach przewlekłych pozwala bardzo łatwo i natychmiast zlikwidować już istniejący i dokuczliwy problem zaburzeń potencji.
Standard diagnostyczny w zakresie zaburzeń potencji powinien obejmować wywiad, badania laboratoryjne i prosty test wydolności organizmu. Wywiad obejmować powinien następujące punkty:
Kolejnym krokiem są badania:
U pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą układu sercowo-naczyniowego ważna jest prosta ocena wydolności fizycznej – wejście bez problemu na 2. piętro, czy spacer szybkim marszem przez 10–15 minut bez duszności – pozwala ocenić ryzyko zaburzeń sercowo-naczyniowych w trakcie współżycia jako niewielkie.
Wiele chorób, ale i popularnych leków podnosi w organizmie poziom hormonu – prolaktyny. U matek jest on odpowiedzialny za wytwarzanie mleka, u mężczyzn zaś za obniżenie potencji. Zaliczamy do tego leki:
W połączeniu z pewnymi stanami chorobowymi staje się to problemem. Niewydolność wątroby i nerek spowalnia rozkład prolaktyny, a niedoczynność tarczycy zwiększaj jej produkcję. Co więcej istnieje hiperprolaktynemia czynnościowa – nieprawidłowe i nadmierne wydzielanie prolaktyny na wskutek różnych bodźców – tu myślimy m.in. o nieustannie zestresowanych ludziach sukcesu, czy wielkiego biznesu.
Andropauza nie jest tak częstą przyczyną zaburzeń sprawności seksualnej jak do niedawna sądzono. Medycyna definiując starość jako wiek powyżej 65. roku życia, tworzy sztuczny podział – starość nie jest równoznaczna z andropauzą. Poza tym proces starzenia jest zjawiskiem bardzo indywidualnym i zależnym od sytuacji życiowej, ogólnego stanu zdrowia, schorzeń towarzyszących i samopoczucia. Co więcej, znaczenie ma również psychiczne nastawienie do postępującego w procesie starzenia obniżenia sprawności intelektualnej i fizycznej, jak i sprawności seksualnej. Co prawda z wiekiem następuje stopniowe upośledzenie funkcji wielu układów hormonalnych, objawiające się obniżeniem poziomu hormonów oraz ich biologicznej aktywności i stwierdza się wtedy również spadek testosteronu i jego pochodnych we krwi.
Wykazanie obniżonego poziomu testosteronu nie powinno uśpić czujności diagnostycznej, a powinno być powiązane z dokładnym wywiadem w kierunku współistniejących chorób. Marskość wątroby, zwłaszcza alkoholowa nie tylko związana jest ze zmniejszeniem poziomu testosteronu, ale i ze zwiększeniem ilości hormonów żeńskich – estrogenów. Poziom testosteronu zmniejsza się również w przypadku nadmiaru sterydów w organizmie – w schorzeniach hormonalnych, ale i w czasie leczenia sterydami chorób reumatologicznych oraz u sportowców stosujących doping. Np. znaczna otyłość może się wiązać z zaburzeniem wydzielania hormonów stymulujących produkcję testosteronu.
Przez tysiąclecia oprócz metod magicznych w terapii zaburzeń erekcji największą popularnością cieszyły się afrodyzjaki. Zalecano różne środki, jak ambra (Madagaskar), wyciągi z tarantuli, ekstrakt z muszek (Hiszpania), larwy os (Antyle), żeń-szeń (Korea), strychnina (Wietnam), wyciąg z drzewa sandałowego (Indie), środki halucynogenne (psylocybina w Meksyku, khat w Etiopii, peyotl u Indian Ameryki Środkowej i Północnej), czy cafe mandiqueiro (Brazylia).
Obecnie, standardy leczenia są nieco inne. Po pierwsze należy ustalić przyczyny zaburzeń erekcji, dopiero później można rozpocząć leczenie, zarówno niwelujące objawy, jak i usuwające przyczynę.
Zaleca się następujące standardy leczenia zaburzeń erekcji ustalająca następujące przyczyny:
Pamiętaj, że problemy seksualne dotyczą wielu osób, a znalezienie ich podłoża oraz odpowiednie leczenie może znacząco poprawić komfort życia. Porozmawiamy o tym w pełnym zaufaniu. Możesz umówić wizytę w 7. lokalizacjach na Śląsku. Wybierz dogodny dla siebie termin.