USG Doppler Katowice | Gliwice | Śląsk | Dr Szczygieł

USG Doppler


Kolorowa i wysokojakościowa ultrasonografia naczyń

Badanie USG jest bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Jest to metoda diagnostyczna, która pozwala uzyskać obraz badanego fragmentu ciała ludzkiego, a badania ultrasonograficzne można wielokrotnie powtarzać bez szkody dla organizmu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie istnieją żadne przeciwwskazania dla takiego badania. Co więcej, coraz liczniejsze są wskazania do wykonywania USG.

Najnowszą metodą poszerzającą możliwości diagnostyczne jest ultrasonografia dopplerowska naczyń krwionośnych. Tradycyjna, czarno-biała ultrasonografia wykorzystywała zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków o różnej gęstości. Kolorowa ultrasonografia dopplerowska pozwala natomiast na ocenę przepływu krwi w tętnicach i żyłach, wykorzystując zmiany długości ultradźwięków odbitych od poruszających się krwinek.

usg doppler gliwice
usg doppler ornontowice
 

Praktycznie nie istnieje dziedzina medycyny, której specjaliści nie posługiwaliby się kolorową ultrasonografią w celu ustalenia diagnozy. W mojej praktyce jest ona również szeroko stosowana. W ramach badania USG Doppler diagnozuję:

  • żyły kończyn dolnych,
  • tętnice szyjne i kręgowe,
  • tętnice kończyn dolnych, aortę brzuszną i tętnice biodrowe,
  • serce (UKG, ECHO),
  • tętnice nerkowe,
  • unaczynienie guzów i guzków,
  • i wiele więcej.

Ile trwa badanie?

Badanie USG Doppler trwa od 15 do 30 minut, a pacjent od razu otrzymuje wynik wraz z niezbędną dokumentacją fotograficzną. W wybranych przypadkach, pacjent ma możliwość uzyskać również dokumentację filmową przeprowadzonego badania.

Dzięki diagnostyce USG Doppler można poznać kierunek i sposób przepływu krwi w naczyniach. W zależności od badanej okolicy ocenić można szerokość, drożność i wydolność zarówno naczyń tętniczych – zapewniających ukrwienie poszczególnych organów ciała, jak i naczyń żylnych – zapewniających odpływ krwi z narządów.

Przeczytaj więcej o badaniu USG Doppler. Sprawdź w jakim celu należy je wykonać.

Jak przygotować się do badania USG Doppler


Dobre przygotowanie do badania wymaga dostarczenia wszelkich wyników badań obrazowych. Do badań obejmujących jamę brzuszną, miednicę małą i badań tętnic kończyn dolnych istotne jest przygotowanie pacjenta jak do USG jamy brzusznej i miednicy małej.

1

Redukcja gazów

Warto zastosować leki zmniejszające ilość gazów jelitowych przez 2 dni przed badaniem (Espumisan 4x2 tabletki).

2

Dieta

Dieta lekkostrawna w dniu poprzedzającym badanie. Nie jeść 6 godzin przed badaniem. W dniu badania nie pić napojów gazowanych.

3

Płyny

Wypić 1,5–2 litry wody godzinę przed badaniem. Nie pić w ciągu ostatniej godziny przed badaniem. Zgłosić się na badanie z pełnym pęcherzem moczowym (nieznaczne uczucie parcia).

4

Dokumentacja

Przygotować wyniki poprzednich USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Lokalizacje