Zabieg klejenia niewydolnych żył ⋆ dr Łukasz Szczygieł

Klej tkankowy


Zabieg klejenia żył

Zabiegi klejenia niewydolnych żył kończyn dolnych polega na wprowadzeniu do naczynia kleju tkankowego (cyjanoakrylowego), który powoduje mechaniczne zamknięcie naczynia i jego następowe zwłóknienie. Docelowo powinien doprowadzić do zaniku naczynia, jednakże jest rodzajem depozytu tkankowego – implantu najczęściej pozostającego już przez całe następne życie w organizmie pacjenta.

Korzyścią zabiegu jest fakt, że w czasie jego wykonywania nie jest wymagane znieczulenie. Wynika to z faktu, iż w czasie klejenia żył generowana w wyniku polimeryzacji kleju energia cieplna nie przekracza 40°C i jest nieodczuwalna przez pacjenta.

klejenie żył katowice
klejenie żylaków co to
 

Kiedy najlepiej zastosować klej tkankowy?

Kolejną dobrą stroną klejenia żylaków jest fakt, że po zabiegu nie jest wymagane stosowanie ani bandaży, ani pończoch pozabiegowych, zatem można wykonywać go również w okresie gorących letnich miesięcy.

Popularna nazwa klejenie żylaków nie oddaje jednak istoty zabiegu, jako że klej zastosowany w żylakach położonych płytko pod skórą wywołałby ich stwardnienie i przez wiele lat miejsca po zabiegu byłyby nieprzyjemnie wyczuwalne jako twarde, kręte struktury.

Zabieg klejenia żył można natomiast stosować do zamykania niewydolnych żył odpiszczelowych i odstrzałkowych zasilających żylaki. Klej można zastosować również w przypadku niewydolnych perforatorów, niewydolności naczyń w spływach bocznych nóg lub pozostałości po przebytych wcześniej operacjach.

Lokalizacje