Usuwanie pajączków Śląsk, Katowice | Dr Szczygieł

Usuwanie pajączków


Pajączki i żyły siatkowate to często problem estetyczny

Mogą one jednak zwiastować obecność żylaków lub kolejnych etapów zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej. Poszerzona sieć naczyń okolicy kostki i stopy zwana jest koroną żylną i silnie sugeruje potrzebę diagnostyki całego układu żylnego. Pajączkom towarzyszyć mogą dolegliwości typowe dla niewydolności układu żylnego. Bóle wieczorne nóg, uczucie ciężkości lub zmęczenia w obrębie kończyn dolnych zdarzają się nie tylko w przypadku obecności żylaków.

Leczenie pajączków

Leczenie zabiegowe pajączków i żył siatkowatych jest możliwe i powinno rozpocząć się od badania USG Doppler żył w celu określenia przyczyny niewydolności żylnej. Po wykonaniu konsultacji flebologicznej można określić plan leczenia. Leczenie najczęściej opiera się na zabiegach skleroterapii i laseroterapii.

usuwanie pajączków katowice
usuwanie pajączków knurów
 

Czym są pajączki?

Pajączki to nic innego jak telangiektazje czyli nadmiernie poszerzona sieć naczyń skóry. Przyjmują najróżniejsze kolory, od różowo-czerwonych, po niebiesko-fioletowe. Bywają zarówno drobne, pojedyncze i rozsiane, jak i rozgałęzione, podobne do sieci gałęzi lub korzeni drzewa. Średnica pojedynczych pajączków nie przekracza 1mm.

Nieco większe od pajączków są żyły sieciowe, zwane również żyłami siatkowatymi, wenulekazjami, czy żylakami sieciowymi. To kręte naczynia zlokalizowane w tkance podskórnej widoczne pod postacią niebiesko–zielonkawych i zielonych naczyń żylnych (mają do 3mm średnicy).

Nieprawidłowe pajączki i żyły sieciowe najczęściej znajdujemy na bocznych stronach ud, wewnętrznej okolicy kolan, w dołach podkolanowych i na łydkach. Pajączki znajdujemy również na twarzy i w innych okolicach ciała.


Należy z uwagą rozróżnić sieć nieprawidłowych poszerzonych naczyń od obecności wyjątkowo widocznych prawidłowych, prostolinijnych naczyń u osób o jasnej karnacji, bardzo szczupłych lub o „męskim, żylastym” typie urody, zwłaszcza dłoni i stóp.

Jak leczyć pajączki?

W sytuacjach, gdy zmiany te związane są z obecnością większych niewydolnych głębiej położonych naczyń, konieczne musi być zlikwidowanie w pierwszej kolejności tego większego naczynia. Zabiegi usuwające jedynie powierzchowną warstwę problemu naczyniowego są nieskuteczne już w perspektywie kilku miesięcy od zabiegu i grożą odnowieniem się pajączków również w formie zmian o większym niż dotychczas nasileniu.

Lokalizacje