Operacje żylaków Katowice, Śląsk | Dr Szczygieł

Zabiegi klasyczne


Najczęstsze klasyczne zabiegi usuwania żylaków

  • operacje klasyczne – resekcyjne (najczęściej łączy się te techniki w różnych kombinacjach),
  • stripping – wycięcie całkowite lub częściowe żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej,
  • krossektomia – przecięcie w odpowiednim miejscu tych żył,
  • flebektomia – wycięcie samych żylaków.

Korzyścią prawidłowo wykonanego zabiegu chirurgicznego jest usunięcie jednoczasowe nie tylko żylaków ale i ich źródła. Mankamentem są szwy, przejściowa niepełnosprawność i obecność krwiaków w miejscach usuniętych chirurgicznie żył. Krwiaki te powinny zniknąć w ciągu 2 miesięcy.

zabiegi na żylaki śląsk
żylaki jak leczyć
 

Operacje klasyczne (oszczędzające):

  • podwiązywanie żył w odpowiednich miejscach (tak aby zlikwidować nieprawidłowe cofanie się krwi, ale zachować żyły, bez ich wycinania),
  • operacje żył przeszywających (perforatorów) klasyczne lub podpowięziowe (SEPS) - narzędziami podobnymi do laparoskopowych, aby korzystając z ich długości unikać nacinania mocno zmienionej chorobowo skóry i stosować małe nacięcia w zdrowej skórze daleko od miejsca operowanego,
  • plastyki żył (rzadko wykonywane).

Warto podkreślić, że ilu chirurgów, tyle metod operacyjnych w leczeniu żylaków i tyle samo metod znieczulenia. Znieczulenie może być ogólne, bądź zewnątrzoponowe, co wiąże się zazwyczaj z noclegiem w szpitalu po zabiegu. Może też i powinno być jak najczęściej miejscowe.

Na czym polega miejscowe znieczulenie tumescencyjne?

Przed zabiegiem operacyjnym (podobnie jak w przypadku metod laserowej ablacji wewnątrzżylnej) roztwór soli fizjologicznej, znieczulającej lignokainy z niewielkim dodatkiem adrenaliny podawany jest pod kontrolą ultrasonografii pompą rolkową bezpośrednio wokół leczonych naczyń. Operator po prostu wciska pedał gazu i pompa tłoczy płyn w potrzebnej ilości.

Tumescencja nie tylko czyni zabieg ambulatoryjnym, tzn. że pacjent na własnych nogach może wyjść z sali zabiegowej i wrócić po 2-3 godzinach do domu. Umożliwia również wykonywanie w zasadzie bezkrwawych operacji klasycznych (dzięki wstępnemu opróżnieniu leczonych żył z krwi).

Lokalizacje