Laser przezskórny
Laserowe usuwanie nieprawidłowych zmian żylnych, to bardzo nowoczesna i skuteczna metoda. W procedurach flebologicznych używam energii wytwarzanej przez dwa typy laserów przeskórnych.
Laser Nd:YAG
Służy do usuwania drobnych pajączków trudnych do zlikwidowania skleroterapią. Istotą zabiegu laserowego jest wytworzenie energii o takich parametrach, która wywołuje termiczny efekt podgrzania i zniszczenia ściany pajączka, a nie otaczającej skóry. Laser Nd:YAG emituje wiązkę energii o długości fali 1064nm, która w połączeniu z krótkim czasem emisji oraz z następowym działaniem systemu chłodzenia naskórka, zmniejsza odczucie ciepła i niweluje ból odczuwany w trakcie procedury.
Zabieg jest mało bolesny, mimo że jeden impuls laserowy zamyka pajączek na długości aż 10mm.
Laser nanosekundowy typu Q-Switched
Laser nanosekundowy typu Q-Switched stosuję w celu zmniejszenia stopnia nasilenia brązowych zmian skórnych występujących na nogach wskutek przewlekłej niewydolności żylnej, bądź do usuwania resztkowych przebarwień po skleroterapii.
Bardzo krótkie (nanosekundowe) impulsy o bardzo dużej mocy penetrują przez skórę i rozbijają zdeponowaną śródtkankowo brązowe barwniki: melaninę i hemosyderynę (efekt fotoakustyczny). Impuls energii lasera o długości fali 532nm działa płytko (melanina), a o długości fali 1064nm głębiej (hemosyderyna). Część barwnika ulega odparowaniu poprzez mikrouszkodzenia naskórka, część ulega rozproszeniu w tkance, a część zostaje usunięta przez układ limfatyczny. Im krótszy impuls tym mniejsze ryzyko oddziaływania termicznego na tkankę, w której zdeponowany jest barwnik, czyli mniejszy ból i mniejsze ryzyko oparzenia skóry.
Skuteczność laseroterapii
Mimo, że skuteczność laseroterapii jest bardzo wysoka, to należy pamiętać, że całkowite usunięcie zarówno pajączków, jak i przebarwień może nie być możliwe w czasie jednego zabiegu. W celu uzyskania lepszych efektów może być konieczne wykonanie kliku zabiegów.
Bezpieczeństwo laseroterapii
Działania uboczne, często są nieuniknione i nie są powikłaniami laseroterapii przezskórnej. Może to być zaczerwienienie lub obrzęk i dyskomfort występujący po zabiegu (są to zmiany tymczasowe i zwykle ustępują po kilku godzinach).
Możliwe powikłania zabiegów laseroterapii przezskórnej obejmują:
- krwawienie i wybroczyny,
- przebarwienia i odbarwienia,
- oparzenia i pęcherzyki,
- zmiany w strukturze skóry np. blizny,
- infekcje (np. aktywacja opryszczki tj. wirus herpes simplex),
- hirsutyzm (zwiększony wzrost owłosienia),
- powiększenie węzłów chłonnych.
Niektóre powikłania, takie jak blizny, przebarwienia lub odbarwienia mogą być trwałe. Warto jednak zaznaczyć, że zabieg laseroterapii jest uznawany za metodę wysoce bezpieczną, a wskazane powyżej powikłania występują bardzo rzadko.