Laserowe usuwanie żylaków Knurów, Bytom | dr Szczygieł

Laser wewnątrzżylny


Laserowe małoinwazyjne usuwanie żylaków

Zabieg nosi skrótową nazwę: EVLT, EVLA, ELVES i jest ablacją wewnątrzżylną, która wykorzystuje fale światła laserowego. Zamknięcie żyły następuje na drodze emisji energii laserowej po wprowadzeniu do niej światłowodu. Poprzez podgrzanie i uszkodzenie ściany żylnej następuje eliminacja żylaków.

Jest to zabieg termiczny, a energia lasera zamienia się na energię cieplną niszczącą żyłę. Wyrażenia „zamknięcie żyły” używa się naprzemiennie ze słowami ablacja i obliteracja, a zabieg dotyczy żył powierzchownych zasilających żylaki (żyłą odpiszczelowa i odstrzałkowa).

Zabieg odbywa się w całości pod kontrolą USG, w miejscowym znieczuleniu tumescencyjnym i trwa w całości od kilkunastu minut do godziny. Zabieg nie wymaga nacięć, szwów, ograniczenia zwykłej aktywności a nawet zwolnienia z pracy.

laserowe usuwanie żylaków piekary śląskie
żylaki laser katowice
 

Jak działa laserowe usuwanie żylaków

Laser o długości fali 1470nm lub 1940nm, wykorzystujący technologię włókien radialnych, czyli światłowodów pierścieniowych działa w sposób bezpieczny i bezbolesny. W zasadzie pacjent odczuwa jedynie nakłucia skóry w celu podania roztworu znieczulającego wzdłuż leczonej żyły, i w celu wprowadzenia do wnętrza zmienionej żyły światłowodu. Dla zwiększenia skuteczności zabiegów stosuję kolejne innowacje: włókna Radial 2ring (dwupierścieniowe), typu Slim (ultracienkie) oraz Pro (z kanałem roboczym do procedur hybrydowych).

Po zabiegu laserowym żyła włóknieje, a żylaki ulegają znacznemu zmniejszeniu lub zanikowi w okresie od 3 do 6 miesięcy. Czasami, jeżeli żylaki nie zanikną lub zmniejszą się w stopniu niezadawalającym, leczenie rozszerzam, najczęściej wykonując zabiegi echoskleroterapii piankowej.

Laserowe zabiegi wewnątrzżylne łączę z innymi metodami leczenia małoinwazyjnego żylaków w tzw. zabiegi hybrydowe. Taki model działania pozwala skutecznie wyleczyć niemalże wszystkie żylaki na nogach. Najczęstszym połączeniem jest wykorzystanie echoskleroterapii pianowej z laserem (przed, pomiędzy lub po emisji energii laserowej). Pomocne w tych działaniach jest włókno Pro oraz dodatkowe cewniki i wenflony do podawania leku.

Czy laseroterapia ma jakieś efekty uboczne i powikłania?

Lokalizacje