Skleroterapia, niewydolność żylna ⋆ dr Łukasz Szczygieł

Skleroterapia


Bezpieczne leczenie niewydolności żylnej

Skleroterapia jest metodą chemicznego działania na wewnętrzną ścianę niewydolnego naczynia żylnego w celu jej uszkodzenia i trwałego zamknięcia. Polega na podaniu do światła leczonego naczynia substancji chemicznej usuwającej z niego krew. Na ścianę naczynia działa drażniąco i wywołuje jego skurcz oraz niszcząco i powoduje jego bezpowrotne wyłączenie z krążenia.

Żyła nie znika w momencie zabiegu, ale ulega przemianie włóknistej, a pozostałość po niej zostaje zlikwidowana przez sam organizm.

Metoda skleroterapia jest skuteczna, bezpieczna i wygodna. Stosowana jest w ramach pojedynczego lub kompleksowego, etapowego leczenia zabiegowego niewydolności żylnej. Nakłucia za pomocą igły mniejszego kalibru niż do pobierania krwi powoduje, że podawanie leku bezbolesne, a sam zabieg nie wymaga znieczulenia.

skleroterapia katowice
skleroterapia doświadczony lekarz śląsk
 

Rodzaje skleroterapii

W Polsce dostępne są 2 preparaty: Aethoxysklerol i Fibrovein, oba w stężeniach od 0.5 do 3%. Preparat może być podawany prosto z ampułki lub w rozcieńczeniu, do pajączków, żył sieciowych i głównych pni naczyniowych. Jednak to nie wszystko. Bardziej wyrafinowane metody skleroterapii to:

  • Mikroskleroterapia.
  • Skleroterapia pianowa.
  • Echoskletroerapia pianowa: tradycyjna, w tumescencji lub cewnikiem prostym w tumescencji.
  • Echoskleroterapia systemem Sclerosafe.
  • Obliteracja mechanochemiczna systemem Flebogrif lub Clarivein.

Zastosowanie skleroterapii pianowej pozwala na zamykanie dużych powierzchni niewydolnych naczyń w czasie jednej sesji. Natomiast użycie tumescencji, czyli wstępnego podania płynu wokół leczonych żył w celu zmniejszenia ich średnicy pozwala na leczenie również dużych żylaków. Skleroterapia jest metodą powszechnie stosowaną i uznawaną na świecie. Stosunkowo rzadko występują powikłania czy efekty uboczne.

Jak wygląda skleroterapia i czy jest bezpieczna?

Lokalizacje