Leczenie pajączków, zabiegi hybrydowe Śląsk | Dr Szczygieł

Zabiegi hybrydowe


Małoinwazyjne metody leczenia niewydolności żył

Wewnątrzżylne zabiegi hybrydowe łączą w sobie wiele metod stosowanych w leczeniu niewydolnych żył. Stanowią indywidualnie dopasowaną terapię „szytą na miarę”, składającą się z jednoczasowo wykonywanych 2 lub 3 procedur zabiegowych. Decyzja o wykonaniu zabiegu hybrydowego jest podejmowana po konsultacji flebologicznej i dokładnym wykonaniu USG-Doppler układu żylnego.

Zabiegi stopniowane

W standardowym podejściu, po zrozumieniu przyczyny dolegliwości żylnych i defektów estetycznych proponuję leczenie stopniowane.

Laser wewnątrzżylny

Wykonanie zabiegu skutecznie leczącego źródło np. laserowe zamknięcie żyły odpiszczelowej zasilającej żylaki spowoduje, że w przeciągu 2-3 miesięcy samoistnie zmniejszą się wymiary i stopień rozprzestrzenienia żylaków. Przywrócenie prawidłowego przepływu krwi powoduje często całkowite zaniknięcie żylaków.

diagnostyka żylaków śląsk
polecany lekarz żylaki śląsk
 

Skuteczna echoskleroterapia

Kolejnym etapem jest echoskleroterapia pianowa żylaków, która wywołuje zmniejszenie rozprzestrzenienia się pajączków. Dalej wykonuję skleroterapię pianową i mikroskleroterapię żył sieciowych i pajączków. Ostatnim etapem jest laseroterapia przezskórna drobnych różowych (resztkowych) pajączków.

W leczeniu stopniowanym okres oczekiwania na poprawę stanu mniejszych żył pozwala ograniczyć czas, zmniejsza efekty uboczne i ogranicza ryzyko powikłań. Mniejsza ilość zabiegów przekłada się też na mniejszy koszt leczenia.

Hybrydowe zabiegi dedykuję pacjentom, dla których:

  • pojedyncza procedura w mojej ocenie nie spowoduje zmniejszenia stopnia zaawansowania żylaków i pajączków, zatem niecelowe jest odraczanie kolejnych zabiegów,
  • liczy się czas osiągnięcia efektu finalnego, a nie globalny koszt wykonywanych procedur.

W procedurach hybrydowych, które stosuję, najczęstszym połączeniem jest:

  • Laserowa ablacja wewnątrzżylna niewydolnej żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej zasilającej żylaki z połączeniem echoskleroterapii pianowej żylaków i skleroterapii pianowej mniejszych żył.
  • Skleroterapia pianowa żył sieciowych i pajączków z połączeniem laseroterapii przezskórnej pajączków.

Innym uznanym zabiegiem hybrydowym jest połączenie laserowej ablacji wewnątrzżylnej z miniflebektomią żylaków, gdzie po laseroterapii żyły zasilającej, żylaki usuwa się za pomocą mikronacięć specjalnymi szydłami chirurgicznymi. Cięcia mają zaledwie 2mm, dzięki czemu nie ma konieczności zakładania szwów.

Lokalizacje