Leczenie żylaków Gliwice, Piekary Śląskie | Dr Szczygieł

Leczenie żylaków


Czym są żylaki?

Żylaki to nadmiernie poszerzone żyły układu powierzchownego. Przyjmują formę krętych zielonkawych naczyń o średnicy co najmniej 3mm i istotą ich powstania jest cofanie się krwi wskutek obecności niewydolnych zastawek żylnych.

Obecność żylaków nie oznacza, że tylko one są chorobą. Nie jest to również tylko defekt estetyczny. Utrudniony odpływ krwi do serca, który wywołuje nadciśnienie żylne i żylaki może też być objawem stanów chorobowych, takich jak zespół pozakrzepowy, pierwotna niewydolność zastawek żylnych, niewydolność żylna miednicy, czy zespoły uciskowe.

Żylaki są miękkie i elastyczne, jednak mogą ulegać stanom zapalnym i zakrzepicy (wówczas są bolesne, obrzmiałe i zaczerwienione), mogą również pękać i wówczas dochodzi do krwawienia.

żylaki poradnia katowice
leczenie żylaków bytom
 

Jak leczy się żylaki?

W leczeniu żylaków stosowanie samego leczenia zachowawczego za pomocą farmakoterapii jest nieskuteczne. Kompresjoterapia jest alternatywą dla leczenia zabiegowego, gdy pacjent nie wyraża zgody na zabieg. Jest również obowiązkowym uzupełnieniem każdej metody zabiegowej.

Wybór rodzaju zabiegu zależy od stanu układu żylnego stwierdzonego w badaniu USG Doppler oraz od preferencji zarówno pacjenta, jak i lekarza leczącego. Decyzja o rodzaju zabiegu powinna być podjęta wspólnie po przedstawieniu wszystkich metod leczenia wraz z omówieniem argumentów za i przeciw. Należy również zaznaczyć, że niestosowanie kompresjoterapii w sposób przewlekły niweczy w przeciągu kilku miesięcy lub lat efekt każdego zabiegu.

Najpopularniejsze techniki zabiegowe to małoinwazyjne zabiegi wewnątrzżylne i operacje żylaków klasyczne.

Małoinwazyjne zabiegi wewnątrzżylne

  • Laserowa ablacja metodą EVLT.
  • Ablacja przegrzaną parą wodną SVS.
  • Ablacja energią fal radiowych EVRF.
  • Skleroterapia piankowa i jej modyfikacje.
  • Klej tkankowy.

Gdy pacjent zaniedba problem...

Cofająca się krew wywiera nieustanny nacisk na ściany żylaków. Skutkuje to wzrostem przepuszczalności tych ścian i prowadzi do tworzenia obrzęków. Utrzymujący się stan doprowadza do przebudowy naczyń i uszkodzenia naczyń o coraz mniejszej średnicy. Przenikający poza ściany żylaków płyn to nie jest tylko woda, z krwi do otaczających tkanek uciekają również składniki zapalne i uczuleniowe. Konsekwencją jest powstawanie przewlekłego, miejscowego stanu zapalnego skóry i tkanki podskórnej. Pojawia się zaczerwienienie skóry, swędzący wyprysk żylny, brązowe przebarwienia, pogrubienie i łuszczenie się skóry. W konsekwencji powstanie owrzodzeni żylnych, które są skutkiem wieloletnich zaniedbań w prawidłowym leczeniu żylaków.
Lokalizacje