Wizyta flebologiczna trwa co najmniej 20 minut. W moim gabinecie flebologicznym ustalam przed tzw. „pokazaniem nóg”, jaki problem dla pacjenta jest kluczowy i dlaczego właśnie teraz się widzimy. Co się zmieniło na gorsze i zmotywowało do konsultacji?
Doświadczeni lekarze mówią, że dobrze zebrany wywiad to 90% rozpoznania. W trakcie badania fizykalnego i USG dopplerowskiego pozwala dopytać o objawy i doprecyzować odczucia pacjenta. To bardzo ważna część mojej pracy, jako lekarza.
Często jest tak, że są żylaki w tej samej nodze, w której boli okolica podkolanowa, drętwieją palce lub mrowi bok uda, albo blokuje się łydka przy szybszym marszu pod górę. Takie objawy to jedynie zbieżność obecności żylaków ze zwyrodnieniem kolana, neuropatią czuciową, zwyrodnieniem kręgosłupa lędźwiowego, czy miażdżycą.
W czasie konsultacji nie milczę ani ja, ani pacjent. Wszystko jest ważne. Praca stojąca, palenie tytoniu, przebyte złamania czy odmrożenia w wysokich górach, obecność cukrzycy, a także dokładnie zebrany wywiad rodzinny.
Na karcie konsultacji, w sposób usystematyzowany ujmuję to w punktach:
Pierwsze z nich, i zawsze na każdej konsultacji: kompresjoterapia w czasie dziennej aktywności (czyli profilaktyka i leczenie uciskiem medycznym, co najmniej podkolanówkami). Zwykle w czasie konsultacji pokazuję na sobie (profilaktycznie stosuję na co dzień). Ustalam najniższy sensowny stopień ucisku oraz najwyższy możliwy (w zaawansowanej miażdżycy towarzyszącej żylakom należy postępować rozważnie).
Często rozmawiamy w czasie konsultacji o dodatkowej profilaktyce i najlepszym sporcie dla żył: o basenie czy szkole tańca. Żartuję, że jeżeli partner nie tańczy, to piszę zaświadczenie o takiej potrzebie! Piszę faktycznie w zaleceniach punkt drugi: ruch – pływanie / taniec.
Nie udowodniono naukowo, że istnieje jakakolwiek metoda zatrzymania niewydolności żylnej (zwłaszcza jeżeli chodzi o pajączki), kompresjoterapia i ruch to zalecenia bardziej zdroworozsądkowe, by choć trochę (niestety tylko trochę) spowolnić proces. Leczenie to procedury zabiegowe…
Procedury zabiegowe opisane są na mojej stronie internetowej w zakładce: Zabiegi. Bardzo popularnym i skutecznym zabiegiem jest np. skleroterapia. Ta metoda szeroko jest opisana na mojej innej stronie internetowej pod adresem: www.skleroterapia.eu, gdzie w sposób przystępny wskazuję za i przeciw tej metodzie.
Jeśli potrzebujesz uzyskać więcej informacji, w ramach przypomnienia informuję, że jako lekarz jestem dostępny na co dzień w 7. lokalizacjach na Śląsku: